Cukrárna V Brance

Cukrárna a kavárna

Plánujete svatbu, sháníte svatební dort, dorty na oslavu, zákusky, prostory k oslavě, firemnímu večírku či prezentaci? Pokud ano, jste na správné adrese!

Historie

     Dům čp. 82 se nachází v ulici V Brance v obci Příbram. Tato ulice pojí Svatohorské schody s Pražskou ulicí. Historie samotného domu sahá až do 17. století., kdy jej v roce 1685 vystavěl Simeon Mikuláš Hlasivec, kantor a regenschori v příbramském farním kostele sv. Jakuba. Dům měl typické vykrajované barokní štíty, ozdobené keramickými vázami a freskový obraz Madony s děťátkem v průčelí. Po počátečním údobí měšťanského sídla se v těchto místech začíná psát významná kapitola příbramských dějin: vznik první tiskárny. V roce 1710 koupil totiž tento dům Jáchym František Prachinus a začal zde s výrobou drobných tiskovin, zaměřených především k soustavně se zvyšujícímu poutnímu ruchu, tedy svaté obrázky, motlidby a texty písní. Po něm v započaté linii následovala řada pokračovatelů až k meznímu roku 1832, kdy knihtisk v těchto místech zaniká.

     Nová kapitola historického domu začíná v polovině 19. století, kdy v něm vzniká hostinec nesoucí název takřka totožný s populárním šenkem na Starém Městě pražském – U Tygra. Tato hospoda definitivně zanikla ve druhé světové válce. Poté je budova využívána k různým účelům a postupně chátrá až do 90. let 20. století, kdy jej soukromý investor zakoupí a na počátku 21. století zcela zrenovuje. Znovu se tak na domě objevují freskový obraz Madony s děťátkem, ozdobé vázy ve štítě a další stavební prvky. Dům tak v současné době nabyl někdejšího lesku a odolal staletému osudu.